Sportovní činnost v roce 2020

18.02.2021

Činnost SDH Zbraslav byla v loňském roce ovlivněna především dopadem protiepidemických opatření. Došlo k výraznému omezení nejen soutěžní činnosti, ale také setkávání a tréninků družstev. Naštěstí jsme i přes tuto svízel stihli v loňském roce ples, karneval, několik soutěží a ve spolupráci s obcí o něco zvelebit hasičskou zbrojnici a její zázemí.

Kolektiv mladých hasičů má 29 členů, z toho dva v přípravce, pět mladších, čtrnáct starších a osm dorostenců. V lednu 2020 proběhla přednáška profesionálního zdravotnického záchranáře určena mládeži. Byla zaměřena na první pomoc a prevenci. V zimě jsme se scházeli v tělocvičně. Trénovali jsme požární dovednosti a hráli hry. Pak byla z důvodu pandemie činnost omezena. Jarní soutěže byly zrušeny. Znovu jsme se setkali až v červnu na hřišti na Březině. Děcka si zaběhly požární útok a u toho se v parném dni zchladili studenou vodou. V září jsme se za spoluúčasti rodičů věnovali běhu, střelbě, zdravovědě, uzlům, požární ochraně, šplhu a topografii. Tréninku se účastnili mladší i starší žáci a rodiče. Rovněž nám pomáhali dva dorostenci. Začátkem října jsme se vypravili na jedinou loňskou soutěž v Moravských Bránicích. Soutěž byla výjimečná mimořádnými protipandemickými opatřeními. Díky nim byla družstva izolovaná a každé družstvo mělo své zázemí ve vlastním stanu. Na start chodily pouze pětice týmů a týmy se vzájemně nepotkávaly. Průběžně probíhala dezinfekce stanů. Dětem se soutěž líbila a také se jim vydařila. Mladší žáci "A" skončili na 4. místě a mladší žáci "B" na 17. místě z 27 týmů. Starší žáci skončili na 5. místě z 29 týmů. Po skončení soutěže jsme přerušili činnost v naději, že se brzy opět uvidíme. Zatím čekáme na okamžik, kdy se zase budeme moci potkávat. Děkujeme všem, kteří nám s činností dětí a mládeže pomáhají.

Družstvo dorostu se na loňskou sezónu pilně připravovalo již od listopadu 2019, formou fyzické přípravy v hale a běžeckých tréninků venku. Složení týmu se mírně proměnilo, pro postupovou soutěž PS dorostu (do 18 let) byli připraveni Tomáš Strašák, David Nekuda, Martin Kabelka, Jan Vala, Tomáš Nekuda, Stanislav Pirochta, Richard Prokeš a Vítek Dobrovolný (poslední dva jmenování se k nám nově připojili z HS Újezdu u Rosic). Pro soutěže Žďárské ligy v kategorii Junioři (do 20 let) byli kromě jmenovaných v týmu ještě Adam Heller, Radka Svobodová a Ema Sedmíková. Celkem tak mělo družstvo 11 členů.

Bohužel v březnu přerušila přípravu pandemie, která nám neumožnila další společnou přípravu a znemožnila soutěžení. Dorostenci se museli připravovat individuálně a hned jak to situace dovolila, jsme začali trénovat na plánované letní závody. Vlivem nepříznivé situace se však Žďárskou ligu ani napodruhé nepovedlo rozběhnout, a tak se družstvo zúčastnilo pouze dvou pohárových soutěží v mužské (dospělé) kategorii.

První se uskutečnila 29. 8. 2020 v Čebíně a šlo o noční závody na 2B. Zúčastnilo se jí 5 týmů. Po nervózním výkonu na nepříliš kvalitní trati, se časomíra zastavila až těsně pod hranicí 20 vteřin a museli jsme se tak "spokojit" s 2. místem. Na závodech v Bratčicích 5. 9. 2020 na 2B, to už byl lepší výkon i výsledek. Mezi 8 účastníky soutěže prokázali naši mladí největší um a po výborném výkonu vyhráli krásným časem 16,39. Na podzim jsme se ještě připravovali na branný závod - ZPV, kterého se kvůli zdravotnímu stavu družstvo nezúčastnilo. Je těžké trénovat, když nevíte kdy a jestli pojedete na nějaké závody, proto bychom chtěli všem mladým poděkovat, že poctivě trénovali a podpořit je v individuálním tréninku.