Hasičský sport dospělých v roce 2021

29.04.2022

V loňském roce jsme byli rádi, že se po jednoleté odmlce rozběhly hasičské soutěže. Náš sbor reprezentovalo družstvo mužů/juniorů (loni ještě dorostenci), ke kterým se na dvou závodech přidal také tým mužů/veteránů.

Sestava mužů/juniorů: Radka Svobodová (Hluboké) - koš, Ema Sedmíková - koš, Adam Heller (Újezd) - spoj, David Nekuda - stroj, Tomáš Strašák - béčka, Martin Kabelka - rozdělovač, Stanislav Pirochta ml. - proud, Jan Vala - proud/rozdělovač, Tomáš Nekuda - proud/koš

Sestava mužů/veteránů: Vladimír Smutný - koš, Tomáš Brym - spoj, Marcel Doubek - stroj, Petr Božek - rozdělovač, Jan Sedmík - proud + Tomáš Strašák a Standa Pirochta

Prvním závodem, kterého jsme se zúčastnili, bylo Okresní kolo Brno-venkov, na kterém se netradičně soupeřilo pouze v požárním útoku. Po prvním kole náš tým vedl, ale během druhých pokusů nás předběhli družstva Moutnic a Tvarožné. Nám se, ale rovněž povedlo vylepšit v druhém pokusu čas a tím soutěž vyhrát. Přesně po 10 letech se tak povedlo týmu ze Zbraslavi znovu postoupit na krajské kolo.

Další závod bylo tradiční obvodní (okrskové) kolo v sousedním Újezdu, které se nám daří celkem pravidelně vyhrávat. Letos jsme v konkurenci sousedních 4 týmů (Příbram, Rudka, Rosice. Zastávka) neměli konkurenci a velkým rozdílem vyhráli jak štafetu, tak požární útok.

Na Krajské kolo jsme se těšili, že se poměříme s nejlepšími jihomoravskými týmy. Soutěž byla bohužel poznamenána sice novým, ale pomalejším jednotným závodním strojem, se kterým se všechny týmy musely popasovat. My jsme to v prvním kole zvládli nejlépe a s napětím jsme čekali, jak na to budou ostatní reagovat ve druhém pokusu. Nám se povedlo čas ještě vylepšit a až do předposledního útoku soutěže, jsme živili naději na postup na mistrovství republiky. Zkušený tým Mistřína (mmj. Mistr ČR 2018) byl ale proti a svým pokusem nás předběhl. Po mírném zklamání, se však brzy dostavila spokojenost, protože druhé místo je nejlepší umístění mužů v historii našeho sboru!

Po roční pauze se také znovu rozběhla Ždárská liga v požárním útoku. V juniorské kategorii (do 20 let) jsme chtěli vylepšit 3. místo z roku 2019 a zaútočit na celkové vítězství. Další výzvou byla i účast v kategorii mužů, což znamenalo každý závod běžet jeden pokus za muže a jeden za juniory. Největší výzvou však pro nás bylo uspořádání jednoho ze závodů ligy, což pro náš sbor byla premiéra.

Začátek ligy byl v juniorské kategorii velmi povedený, když jsme vyhráli první tři závody a suverénně vedli ligu. Další dva závody se však moc nepovedly a po 3. a 5. místě se soupeři začali přibližovat. V mužích to také nebylo špatné, když na prvních závodech jsme obsadili dokonce 5. místo, pak jsme dál poctivě sbírali body za 9., 8. a 7. místo.

V sobotu 21. srpna, přesně v polovině sezony, jsme pořádali soutěž u nás doma. Počasí nám přálo, a protože i my ze sboru a z obce jsme se nenechali zahanbit, povedlo se nám uspořádat krásné závody. Účast týmů nebyla sice nadprůměrná, ale početná skupina fanoušků se měla na co dívat. Zejména ty zbraslavské jsme mohli potěšit skvělými výkony, když hned na začátek tým veteránů (poskládaný po 7 letech) nasadil vysoko laťku a časem 18,52 zavzpomínal na staré časy. Muži/Junioři nezůstali pozadu a své předchůdce dokonce překonali. Po jejich pokusu svítilo na časomíře 18,42, což jim vyneslo 4. místo, nejlepší umístění v mužské kategorii v tomto roce. Veteráni skončili hned za nimi na 5. místě. Vyhrál tým Laviček časem 17,41. Druhý byl Netín Cirkus, který dosáhl času 17,49. Třetí pak skončil Čechtín B s časem 18,11. V kategorii juniorů se nám povedlo ještě vylepšit čas na 18,34 a také vylepšit náladu fanoušků, protože to znamenalo domácí vítězství, před pronásledovateli z Jabloňova, kterým čas 18,43 přisoudil 2. místo. Třetí byl s velkým odstupem tým z Lomničky s časem 21,51. Následovala kategorie žen, kterou suverénně vyhrála děvčata z Jabloňova skvělým časem 17,11, druhé byly holky z Benetic (18,60) a třetí ženy z Radostína nad Oslavou (18,97). Poslední částí závodu byla kategorie Juniorek, kde zvítězily dívky z Hamrů na Sázavou Tragédky (20,15), druhé byly juniorky z Laviček (20,38) a třetí děvčata z Netína (25,43). Celkově se závody moc povedly, za což patří poděkování všem, kteří k jejich uspořádání jakkoli přispěli.

Dál pokračovala liga soutěží v Jabloňově, kde jsme neprolomili smůlu z minulých let a ani v jedné kategorii se nám opět výrazně nezadařilo. Toho využili domácí a naše vedení v juniorech se nebezpečně ztenčilo. Na závodech v Hamrech se sice v mužích nezadařilo, ale v juniorské kategorii se nám povedlo zvítězit a před posledními dvěma závody, náskok v čele soutěže zase navýšit. Předposlední kolo v Čikově se v nám v mužích zase nepovedlo, ale důležitější bylo uspět opět v juniorech, což znamenalo porazit Jabloňov, který byl ve výborné formě. Nám se to bohužel nepovedlo, ale druhé místo pro nás neznamenalo úplnou tragédii, protože k celkovému vítězství nám stačilo, když se na posledním kole v Jasenici umístíme druzí za Jabloňovem. Dobrý pokus 18,58 v kategorii mužů, nás uklidnil. V juniorské kategorii jsme čas lehce vylepšili na 18,51 a pak už jen čekali co ostatní. Jabloňov nás sice předběhl výborným časem 17,77, ale my obsadili druhé místo, což nám stačilo, abychom mohli začít slavit celkové vítězství v juniorské kategorii Žďárské ligy 2021.

V juniorské kategorii jsme si vítězstvím splnili předsezónní cíl. V mužské kategorii jsme dokonce překvapili sami sebe celkovým 5. místem.

Naše týmy juniorů a veteránů se také zúčastnily 5.9. tradičních závodů ve Střelicích, kde po velmi kvalitních výkonech družstvo veteránů vyhrálo a mladí se umístili třetí.

Letošní úspěchy ve Žďárské lize a na Krajském kole jsou největší úspěchy v historii sboru. Tak bych chtěl poděkovat všem ve sboru a v obci za podporu našich týmů při této činnosti, ale hlavně děkuju všem soutěžícím za jejich skvělý přístup, nasazení a odhodlání v tréninku a na závodech. Bez toho by nemohli náš sbor a obec tak skvěle reprezentovat.

Jan Sedmík

trenér

Vytvořte si webové stránky zdarma!